Pięć kryteriów w doborze odmiany ziemniaków

Czy uprawa ziemniaków jest opłacalna? Wyjaśniamy

 

Ziemniak to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Większość rolników uprawia go na własne potrzeby. Tymczasem tylko nieliczni zakładają duże plantacje. Czy warto w ten sposób ukierunkować produkcję swojego gospodarstwa rolnego? A może konkurencja jest duża, a ceny zbyt niskie? W tym artykule wyjaśniamy, czy warto uprawiać ziemniaki sadzeniaki.

Czy warto uprawiać ziemniaki w Polsce?

Europa nie jest największym producentem ziemniaków, jednak to tu osiągane są największe obroty handlowe. W Polsce stale zwiększa się areał ich uprawy, ponieważ rośnie popyt na ziemniaki uprawiane z myślą o przetwórstwie spożywczym na chipsy i frytki.

W 2022 roku dostrzegamy huśtawkę cen nawozów, szalejące koszty paliwa i trudną sytuację za wschodnią granicą, która wpływa na rynek rolny. Czy warto uprawiać ziemniaki w Polsce? Okazuje się, że tak, ale trzeba wziąć pod uwagę odmiany, które zapewnią Ci wysoki plon, prawidłowo przygotować bulwy i przyjrzeć się innym czynnikom wpływającym na ich wzrost.

O czym należy pamiętać podczas podejmowania decyzji o rozpoczęciu uprawy?

Uprawa ziemniaków – o czym należy pamiętać?

Dlaczego nie każdy rolnik postanawia zainwestować w ten rodzaj uprawy? Od czego zależy sukces w produkcji ziemniaków sadzeniaków?

Na co zwrócić uwagę podczas uprawy ziemniaków sadzeniaków, by uprawa była opłacalna?

  • Zadbaj o prawidłowe przygotowanie bulw do sadzenia – materiał nasienny powinien być prawidłowo przechowywany. Bulwy nie mogą być przechowywane w workach, ponieważ w takich warunkach szybko rozwijają się choroby bakteryjne i grzybowe. Zadbaj o prawidłową cyrkulację powietrza i kontroluj temperaturę otoczenia. Nie sadź bulw ze zbyt dużymi kiełkami. Nie rezygnuj z zaprawiania materiału nasiennego, ponieważ proces ten chroni bulwy przed rizoktoniozą. Podczas sadzenia unikaj zbyt mokrej i zimnej gleby.
  • Zachowaj odpowiednią odległość podczas sadzenia ziemniaków – pamiętaj, że należy sadzić je 2 razy gęściej niż w przypadku plantacji towarowych. Rozstaw międzyrzędzi wynosi zazwyczaj 75-90 cm. Aby określić prawidłową głębokość sadzenia ziemniaków, zwróć uwagę na średnicę bulw i dodaj do niej 2 cm.
  • Wykonuj regularne zabiegi chroniące plantację – dobierz odpowiednie środki i zadbaj o profilaktykę, zanim rozwinie się choroba ziemniaka. Dokładnie poznaj potrzeby plantacji i sposób działania s.a. zawartej w preparatach ochrony roślin. Zwróć uwagę na zabezpieczenie przed mszycami. Choć te niewielkie owady same w sobie nie powodują znaczących strat, mogą przenosić wirusy, przez co stanowią poważne niebezpieczeństwo dla rośliny.
  • Izoluj ziemniaki od niechronionej plantacji – gdy zauważysz zainfekowane rośliny, natychmiast usuń je z pola. Nie zakładaj plantacji sadzeniaka w pobliżu niechronionej uprawy towarowej, ponieważ mszyce z łatwością przeniosą się na Twoje rośliny.
  • Wybierz odpowiednie odmiany ziemniaków – kieruj się łatwością w uprawie, trwałością przechowalniczą, smakiem i odpornością na choroby oraz czynniki atmosferyczne.

Dlaczego warto uprawiać ziemniaki?

Czy warto obecnie uprawiać ziemniaki sadzeniaki? Tak, to popularny składnik wielu potraw. Ziemniaki mają wiele składników odżywczych i witamin. Według specjalistów w skali całego sezonu 2021/22 średni poziom cen targowiskowych może wynosić ok. 145 zł/dt. Aby produkcja była opłacalna, skorzystaj z powyższych wskazówek, które ochronią Twoje zbiory. Dokładnie zaplanuj cały proces uprawy i ustal, czy będziesz miał gdzie sprzedawać swoje plony. Brak odpowiednich urządzeń, niewystarczająca wiedza czy zaniedbania mogą zaprzepaścić Twój wysiłek podjęty w celu wyprodukowania ziemniaków.

Zobacz Nasze Wideo