Zastanawiacie się, jaką odmianę ziemniaków wybrać do produkcji towarowej? Odpowiedź od razu nasuwa się sama: najlepiej, żeby dała ona dobry plon, była ceniona przez firmy konfekcjonujące i lubiana przez konsumentów, a jej uprawa nie sprawiała żadnego problemu. Brzmi jak ideał? Wydaje się niemożliwe, aby wszystkie te warunki spełnić? Poznajcie Lilly.

Lilly to jedna z odmian najbardziej cenionych przez całą branżę zajmującą się myciem i pakowaniem ziemniaków. Znajdziemy ją w większości sieci dużych sklepów – co oznacza także, że jest lubiana i chętnie kupowana przez konsumentów.

Lilly jest obecna w ofercie firmy Solana już od kilku lat. Przez ten czas zarówno plantatorzy, jak i konsumenci zdążyli ją poznać. Ci, którzy są jej wierni od lat, doskonale znają jej zalety. Charakteryzuje się ona bulwami średniej wielkości, przy czym niewiele z nich jest przerośniętych lub zbyt małych – a dzięki wyrównanemu plonowi, mamy bardzo wysoki udział plonu handlowego w plonie ogólnym.

Warto tu podkreślić, że przy sprzyjających warunkach plonowanie może sięgnąć nawet do 70 t/ha. I to nie są wyniki z doświadczeń laboratoryjnych czy poletek doświadczalnych firmy, a prosto z pól rolników, którzy na Lilly zdecydowali się już jakiś czas temu. Nie ma się więc co dziwić, że jest to odmiana atrakcyjna do uprawy. A do tego – charakteryzuje się świetną trwałością przechowalniczą. Czy może być lepiej?

Dobra na początek i na lata

W ostatnich latach uprawa ziemniaków była wyjątkowo opłacalna, dlatego wielu rolników zdecydowało się przestawić na tę produkcję. Dla tych, którzy dopiero zaczynają lub nie mają tak dużego doświadczenia przy tej uprawie, odmiana Lilly również będzie najlepszym wyborem. Daje ona pewny plon przy niewielkich nakładach agrotechnicznych, jest przy tym łatwa do uprawy.

Odmiana ta lubi stanowiska średnie, nawet w kierunku gleb piaszczystych. Z tego powodu doskonale daje sobie radę przy niedoborach wody. Także pod względem najczęściej występujących chorób ziemniaka, Lilly poradzi sobie lepiej niż większość odmian z nią konkurujących. Jest ona wysoko odporna na parcha (co często jest kluczowym kryterium przy doborze odmiany), zarazę ziemniaka, alternariozę, a także na wady miąższu, takie jak pustowatość i rdzawa plamistość – na ostatnie z wymienionych jest co najmniej tak odporna jak większość konkurencyjnych odmian, a niektóre pod tym względem znacznie przewyższa.

Warto tu podkreślić, że Lilly, poza produkcją towarową, sprawdzi się także na niewielkich zagonach – gdy poszukujemy dobrej, plennej i uniwersalnej, a przy tym wyjątkowo smacznej odmiany.

Ulubienica konsumentów

W prowadzonych niegdyś badaniach rynkowych wykazano, że Polacy w większości regionów najchętniej sięgają po odmiany mające żółty miąższ. Lilly doskonale spełnia te wymagania – po przekrojeniu jest ona w dosyć intensywnym, żółtym kolorze. Poza walorami „estetycznymi”, pamiętajmy, że odmiany z żółtym miąższem mają więcej karotenoidów (czyli prekursorów witaminy A). W kwestii żywieniowej są więc bardziej wartościowe niż odmiany o jasnym miąższu.

Dodajmy jeszcze, że bulwy są okrągło-owalne, a oczka płytkie – jak nakazuje większość współczesnych standardów hodowli ziemniaków i wymagania przedstawiane przez konsumentów.

Pod względem kulinarnym jest to odmiana dosyć uniwersalna – w typie B, czyli pośrednim pomiędzy sałatkowymi A i mączystymi C. Co bardzo ważne dla konsumentów – ziemniaki odmiany Lilly nie ciemnieją po ugotowaniu. Doskonale sprawdzają się więc w systematycznie rozwijającym się segmencie pakowanych próżniowo, obranych i podgotowanych ziemniaków.

7 faktów o odmianie Lilly

–  uniwersalność –  ze względu na niewielkie wymagania glebowe i wysoką odporność na najważniejsze choroby ziemniaka – odmiana nadaje się praktycznie dla każdego producenta: wielkotowarowych i małych gospodarstw, tych, którzy od lat zajmują się uprawą ziemniaków i tych, którzy dopiero zaczynają.

– gwarancja plonu – wysokość plonu i jego wyrównanie zapewnia świetny wynik ekonomiczny, według producentów, przy sprzyjających warunkach, plon sięga 70 ton/ha.

– wygodna do pakowania – Lilly dominuje wśród odmian przeznaczonych do konfekcjonowania.

– dogodna w zmianowaniu – Lilly to odmiana wczesna – co ma znaczenie przy doborze optymalnego płodozmianu w gospodarstwie.

– brak wysokich wymagań – stanowisko może być średnie do piaszczystego, dobrze znosi niedobory wody.

– atrakcyjność – Lilly to także odmiana atrakcyjna dla klientów – do jej kupienia zachęca przede wszystkim smak, ale także wygląd i żółta barwa miąższu.

– nowoczesność –  świetnie się sprawdza w rozwijającym się segmencie pakowanych próżniowo, obranych i podgotowanych ziemniaków.

– trwałość przechowalnicza – jej świetna trwałość przechowalnicza to gwarancja towaru handlowego o najwyższej jakości przy minimalnych nakładach finansowych.